Mi történt Brüsszelben?
Magyarország EU melletti Állandó Képviseletének márciusi összefoglalója
1. Az Európai Bizottság bemutatta a 2030-ig terjedő digitális stratégiáját
2. Tíz évvel meghosszabbítaná az Európai Bizottság a barangolásiszolgáltatások belföldi árakon történő használatát
3. A Horizont Európa keretében létrehozandó Közös Vállalkozásokról szóló Tanácsi Rendelettervezet
4. Az Európai Bizottság az egyenlő munkáért egyenlő bér biztosítását célzó javaslatot mutatott be
5. Az Európai Bizottság erősítené a vakcinagyártási ellátási láncokkapacitásait
6. A kiküldetési irányelv fuvarozásra gyakorolt hatásait vizsgálná az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság bemutatta a 2030-ig terjedő digitálisstratégiáját
Az Európai Bizottság 2021. március 9-én megjelent stratégiája 2030-ig felvázolja az uniós digitálisjövőképet, kiemelve azt a négy területet, amelyek tekintetében a későbbiekben konkrét szakpolitikai célokat határoznak meg és jogalkotási menetrendet állítanak össze. Az Európai Bizottság azt várja, hogy a digitalizáció fejlesztése hozzájárul Európa digitális szuverenitásának kialakulásához, a saját digitálisinfrastruktúra, felhőkapacitás és adatgazdaság megteremtéséhez.
Az első kiemelt terület a digitálisan képzett népesség és magasan képzett digitális szakemberek megléte. A 2030-ig szóló célok között szerepel, hogy az EU-ban 20 millió alkalmazott szakember dolgozzon, nők és férfiak egyenlő arányban.
A második fókuszterület a biztonságos és fenntartható digitális infrastruktúra. A 2030-ig szóló célok között szerepel, az 5G hálózat széles körű kiépítése, az élvonalbeli és fenntartható félvezetők európaigyártásának megteremtése, a peremhálózati számítás (edge computing) használata az önvezetés, azintelligens gazdálkodás, a gyártástámogatás, az egészségügyi szolgáltatások és nyilvántartások, és a közszféra modernizációjában.
A harmadik fókuszterület az üzleti szféra digitalizációja, azon belül is a gyártási folyamatokmodernizálása a robotika, a mesterséges intelligencia alkalmazásával. Ebben a folyamatban a stratégiaközponti szerepet szán a kis- és középvállalatoknak és a start-upoknak.
A negyedik fókuszterület a közszolgáltatások digitalizálása, különös tekintettel az egészségügyre és a digitális tudatosság fejlesztésére. Cél egy európai e-azonosítási (e-ID) rendszer megalkotása, annak érdekében, hogy a polgárok és vállalkozások ellenőrizhessék saját online jelenlétüket és rendelkezhessenek adataik felett. A 2030-ig szóló célok között szerepel, hogy a polgárok 80%-a e-ID megoldásokat használjon.
Cél továbbá egy emberközpontú, biztonságos és nyitott digitális környezet kialakítása, amely lehetővé teszi a polgárok számára a magánélethez és az adatvédelemhez, a véleménynyilvánítás szabadságához, a gyermekjogokhoz és a fogyasztókhoz fűződő jogok érvényesítését is.
Következő lépésként az Európai Bizottság 2021. folyamán irányított konzultációkat folytat az érintettgazdasági, társadalmi szereplőkkel, amelynek eredménye alapján 2021. folyamán előterjeszti majd a jogalkotási javaslatait.
További információért kattints ide!
Tíz évvel meghosszabbítaná az Európai Bizottság a barangolásiszolgáltatások belföldi árakon történő használatát
Az Európai Bizottság 2021. február 24-én mutatta be a roaming rendelet felülvizsgálatára vonatkozó terveit. A hatályos szabályozás 2022-ig szól, ezt tervezik meghosszabbítani 2032-ig. A javaslat alapvetően a 2017-ben bevezetett roam-like-at-home koncepcióját vinné tovább, amely megoldással felszámolták az EU-n belüli barangolásos kommunikáció többletköltségeit.
A javaslat lehetővé teszi, hogy barangolás közben is a hazaival egyenértékű minőségű szolgáltatásokra legyenek jogosultak a felhasználók. Emellett az értéknövelt szolgáltatások tekintetében tartalmaz fogyasztóvédelmi jellegű elemeket, ingyenes hozzáférést biztosít a vészhelyzeti kommunikációhoz, és tovább csökkenti a nagykereskedelmi díjak maximális mértékét. A javaslat tárgyalása megkezdődött a tanácsi munkacsoportban.
További információért kattints ide!
A Horizont Európa keretében létrehozandó Közös Vállalkozásokról szóló Tanácsi Rendelettervezet
Az Európai Bizottság 2021. február 23-án mutatta be a Horizont Európa keretprogram keretébenlétrehozandó európai partnerségekről szóló javaslatát, amelynek célja a zöld, klímasemleges és digitálisEurópa felé való átmenet felgyorsítása, valamint az európai ipar ellenállóbbá és versenyképesebbé tétele. Az EU közel 10 milliárd euró összegű finanszírozást fog biztosítani, amelyet a partnerek legalább ezzel megegyező összegű beruházással egészítenek ki. Ez az együttes ráfordítás várhatóan további beruházásokat mozgósít az átmenet támogatásához, és hosszútávon kedvező hatást gyakorol a foglalkoztatásra, a környezetre és a társadalomra.
További információért kattints ide!
Az Európai Bizottság az egyenlő munkáért egyenlő bérbiztosítását célzó javaslatot mutatott be
A bérek átláthatóságának biztosítását és ezáltal a nők és férfiak számára az egyenlő munkáért egyenlő bérelérését tűzi ki célul az Európai Bizottság 2021. március 4-én bemutatott irányelv javaslata. Az irányelv-tervezet lehetővé tenné az egyenlő díjazáshoz való alapvető jog megfelelő érvényesítését, és biztosítaná ennek a jognak az egész EU-ban való tiszteletben tartását a bérek átláthatóságára vonatkozó normák megállapításával.
A javaslat olyan mechanizmusok kidolgozására tesz javaslatot, amely lehetővé teszi a munka értékénekmegállapítását és összehasonlítását az irányelvben rögzített kritériumok alapján (úgymint végzettség, szakképzettség, képességek, felelősség, megterhelés, a feladatok jellege, az elvégzett munka).
Az irányelv-javaslat szerint a munkáltatónak a munkaviszony létesítését megelőzően biztosítania kell azálláskereső részére az információkat az adott munkakörben elérhető fizetési kategóriáról, a munkavállalók pedig tájékoztatást kérhetnek munkaadójuktól a munkahelyi átlagbérről nemekre és munkakörökre lebontva. A legalább 250 főt foglalkoztató vállalkozások számára a javaslat előírná, hogy rendszeresen tájékoztassák a munkavállalókat és a szociális partnereket a női és férfi munkavállalók közöttibérszakadékról a munkavállalók kategóriái szerint, a rendes alapfizetés és a kiegészítő vagy változóösszetevők szerinti bontásban.
A javaslat szankciókat is meghatároz a munkaadók jogsértése esetére.
A javaslat tárgyalása megkezdődött az illetékes tanácsi munkacsoportban és az Európai Parlamentben. Azirányelv elfogadását követően két év állna a tagállamok rendelkezésére, hogy átültessék az irányelvelőírásait a nemzeti jogba.
További információért kattints ide!
Az Európai Bizottság erősítené a vakcinagyártási ellátási láncokkapacitásait
Az Európai Bizottság Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatósága a tagállamivakcinagyártási kapacitások összehangolására, a hiányosságok és akadályok felmérésére akciócsoportot hozott létre a tagállamok részvételével. A cél az, hogy a vakcinagyártás teljes ellátási láncában megtalálják azokat a gyártókat, szolgáltókat, akik képesek, vagy bizonyos fejlesztéseket követően képesek lennének a vakcinagyártás ellátási láncába bekapcsolódni és ezáltal elősegítsék a vakcinagyártás felpörgetését. Emellett szeretnének segítséget nyújtani abban, hogy a nagy vakcina fejlesztő cégek és a beszállítói lánc alacsonyabb szintjén lévő gyártók, szolgáltatók egymásra találjanak.
Beszállítókat keresnek az alapanyaggyártás, nano-lipid részecskék, egyszer használatos eszközök (bioreactor zsákok, szűrők, membránok), berendezések, fiolák, fecskendők gyártása, valamint a csomagolás és tárolás terén.
A vakcinafejlesztő cégek és a beszállítók közötti kapcsolatok megteremtése érdekében a Bizottság 2021.március 29-én és 31-én online partnerkereső rendezvényeket szervez, amelyet igény szerint megismételnek majd.
A kiküldetési irányelv fuvarozásra gyakorolt hatásait vizsgálnáaz Európai Bizottság
Az Európai Bizottság informális szakértői csoportot hoz létre, melynek célja, hogy megvizsgálja a kiküldetési irányelv alkalmazásából származó tapasztalatokat, jó gyakorlatokat és iránymutatásokat határozzon meg az irányelv alkalmazására vonatkozóan. A 70 fős szakértői csoportba a tagállami hatóságok mellett cégek és szakmai szervezetek képviselőinek jelentkezését is várják.
A felhívás az alábbi honlapon érhető el!
Kapcsolat:
Fáskerti Zita, ipari kapcsolatokért felelős diplomata
Elérhetőség:
hirlevel.beu [at] mfa.gov.hu